Kizer

Tarnów
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Płyty gipsowo-kartonowe i ich zastosowanie

Autor: Mariusz Kizer, publikacja: 2019-09-20

Ściany działowe - systemy ścian - ściany bezpieczeństwa i ochrona przeciwpożarowa.

Zdjęcie nr 1

W ciągu ostatnich 50 lat na całym świecie powstała płyta gipsowo-kartonowa, która jest dziś niezbędna do projektowania pomieszczeń, projektowania wnętrz i okładzin. Ale akustyka, ochrona przeciwpożarowa i stabilność również odgrywają ważną rolę w przypadku płyt kartonowo-gipsowych.

Co to jest płyta gipsowo-kartonowa?

Płyty gipsowo-kartonowe to nowoczesny i czysty sposób na niedrogie spełnienie wymagań dotyczących aranżacji pomieszczeń i aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, czy jest to nowa ściana, czy sufit podwieszany z oświetleniem pośrednim - płyta gipsowo-kartonowa to umożliwia.

W przypadku układu pomieszczenia w biurze lub domu rodzinnym, płyta gipsowo-kartonowa stała się niemal niezbędna. Nie tylko nieskomplikowana, szybka i czysta realizacja płytami kartonowo-gipsowymi sprawia, że ​​ta metoda konstrukcji jest skuteczna, ale także wszechstronna. Dzięki temu możesz ukryć rury i uczynić pokoje wygodniejszymi.

Po montażu płyt kartonowo-gipsowych, aby uzyskać doskonały wynik końcowy, za wszelką cenę należy unikać błędów. Szpachla jest późniejszym tłem do malowania i tapetowania. Aby móc zapewnić gwarancję, podłoże musi być odpowiednio i właściwie przygotowane, należy użyć odpowiedniego materiału i odpowiednio go nałożyć. W tym przypadku spoiwo musi być przygotowane zgodnie ze standardem. W przeciwnym razie może to spowodować pękanie lub wykwity. Nasza wskazówka dla Ciebie: pamiętaj o szpachli, aby była sucha, przy kolejnym nałożeniu warstwy! W razie wątpliwości należy poczekać dłużej.

Dbamy o wypełnianie i szlifowanie spoin

Podczas napełniania są poziomy jakości 1-4 (standard Unii Europejskiej). Ogólnie rzecz biorąc, pierwszy Q1 - szpachla gruntująca służy do uszczelnienia połączeń i wyeliminowania otworów montażowych. Ten poziom jakości nadaje się do płytek, płyt kamiennych lub płytek syntetycznych. Standardowy wypełniacz Q2 jest często stosowany do prostych okładzin ściennych, takich jak tapety ze zrębkami lub tapety z włókniny. Należy zwracać uwagę na ciągłe wypełnianie łączeń płyt i konieczność naprawienia wad Q1.

W specjalnym wypełnieniu Q3 cała powierzchnia jest pokryta szeroką powierzchnią i następuje zamknięcie porów. Aby uzyskać wypełnienie specjalne Q3, należy wykonać co najmniej trzy przejścia. Ten poziom jakości jest odpowiedni dla tapet o delikatnej strukturze i matowych kolorach.

Aby móc obrabiać metalowe tapety, błyszczące tapety winylowe, glazury lub techniki wygładzania, zalecamy pełne wypełnienie Q4. Warunek ten spełnia najwyższe wymagania dla wyrównanej powierzchni i jest nakładany w grubości 1-3 mm i wygładzany. To jedyny sposób na osiągnięcie maksymalnej płaskości powierzchni.

W przypadkach Q3 i Q4 warto podświetlać ściany czy sufity mocnym światłem, które pokazuje nam ewentualne braki techniki szpachlowania tak zwanej gładzi. Dobrym sposobem sprawdzenia jakości jest przyłożenie na płaskich ścianach czy sufitach kartki papieru i przybliżenie do niej poziomicy. Jeżeli bez problemu wyjmiemy kartkę spod poziomicy, to mamy odpowiedź, że musimy jeszcze popracować nad tą ścianą. Jeżeli kartka nie chce wyjść spod poziomicy, to mamy doskonały efekt. Możemy zacząć płyty gruntować, malować czy tapetować. Oczywiście ten sposób (kartki) nie sprawdzi się przy ścianach czy sufitach, jeżeli są specjalne techniki falowanej ściany czy sufitu.


Opracował:
Mariusz Kizer
Kizer

Płyta karton gips - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 126 979 Specjalistów od Zabudowy Płytami GK najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zabudowie karton-gips